Telefon
WhatsApp
Kanser Tedavisinde Müzik

Kanser Tedavisinde Müzik

Kanser Tedavisinde Müzik

Yapılan bir araştırmaya göre şarkı söylemek, bir müzik aleti çalmak veya sadece müzik dinlemek, kanser hastalarında stresi azaltabilir ve genel yaşam kalitesini artırabilir. Müzik temelli tedavilerin, ağrı düzeyi, ruh hali ve hayati göstergeler üzerinde (kan basıncı, kalp hızı ve solunum hızı gibi) faydalı etkileri olduğu görülüyor; bu da, müziğin ilaçlara ve diğer standart tedavilere yararlı bir tamamlayıcı olabileceğini düşündürüyor.

Philadelphia'daki Drexel Üniversitesi'nde yaratıcı sanat terapileri profesörü olan baş araştırmacı Dr. Joke Bradt, "Müziğin güzelliğinin hastalar ve sevdikleri için yenilenmiş umutlar getireceğine ve onları enerji vereceğine kuvvetle inanıyorum," diyor. Bradt’e göre, “kanser kurbanı” olduğunu hisseden hastalar için şarkı söylemek veya müzik dinlemek "güçlendirici" olabilir. Bradt ve arkadaşları, bu araştırmadan hangi geniş sonuçların alınabileceğini görmek için 1.891 yetişkin ve kanserli çocuk içeren 30 çalışmayı sistematik olarak gözden geçirdi. Sonuçlar Cochrane Kütüphanesi'nde yayınlandı. Çalışmaların 17'sinde hastalar müzik dinledi. Kalan çalışmalarda ise hastalar, şarkı söyleme, piyano çalma veya ritim tutma gibi çeşitli müzik terapilerine katıldılar. (Tüm çalışmalar, standart kanser tedavisi alan bir kontrol grubu ile yapılmıştır)

 

Genel olarak tüm çalışmaların sonucunda hastaların stres düzeylerinin standart tedavilere göre çok daha fazla azaldığı ve yaşam kalitelerinin (anket kullanarak ölçülmüş olarak) daha fazla arttığı sonuçlarına ulaşıldı.

 

Müziğin beyindeki etkisini araştıran Montreal McGill Üniversitesi nöroloğu Robert Zatorre de, tempo ve ses yüksekliği gibi müzik niteliklerinin bir hastanın ruh hali ve stres düzeyini etkilediğini söylüyor. Zatorre, "Müziğin ruh halini etkilediği uzun süredir biliniyor" diyor. "Ninniler bu yüzden var - uyumayan bebekleri sakinleştirmek için."

 

Paylaş: